Zapobieganie płaskostopiu u dzieci


Podpatruj
 / 
25 stycznia 2014
 / 
by Katarzyna Kubiczek

Z płaskostopiem fizjologicznym rodzi się każde dziecko. W miarę upływu lat stopa powinna zacząć się kształtować i powinno zacząć tworzyć się wgłębienie na wewnętrznej stronie stopy między paluchem, a piętą.

Domowymi sposobami można to zbadać prosząc dziecko by stanęło mokrą stopą na kartce lub podłodze. Jeżeli odbity ślad nie ma wgłębienia po środku i przypomina raczej spód żelazka, istnieje podejrzenie płaskostopia. Jeśli dodatkowo dziecko ukończyło już 4 rok życia, warto skonsultować to z ortopedą, ponieważ jest to wiek, kiedy stopa powinna być już zbudowana prawidłowo.

My niestety w przypadku Mateusza przegapiliśmy ten moment więc teraz musimy systematycznie ćwiczyć by wzmocnić mięśnie stóp, do czego również Was zachęcam, gdyż zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oto kilka ćwiczeń, które w ramach codziennej zabawy, powinniśmy wykonywać z dziećmi kilka minut każdego dnia,  by zapobiegać płaskostopiu i wspomagać prawidłowy rozwój stopy:

Chodzenie na palcachdziecko musi wspinać się najwyżej jak potrafi. hhhhhhhhhhh Gąsienicadziecko leży na podłodze na plecach, stopy opiera na przykład o ścianę i naśladując ruch gąsienicy przesuwa stopę w górę ściany podkurczając i prostując palce, nie odrywając pięty od ściany.

Chwytanie – Dziecko siedzi na krześle i stopami podnosi z podłogi różne małe przedmioty (piłeczki, maskotki, skarpetki itp.)

 gfuigvjhuhKlaskanie – dziecko leży na podłodze i bije brawo stopami.

Zawsze myślałam, że chodzenie boso sprzyja prawidłowemu rozwojowi stóp u dzieci, tymczasem okazuje się, że to MIT. Oczywiście chodzenie boso rzeczywiście jest bardzo zdrowe, ale tylko na miękkiej powierzchni (trawa, piasek, miękki dywan). Natomiast chodzenia boso po twardej powierzchni (panele, kafle itp.) sprzyja płaskostopiu.

Jeśli więc, podobnie jak my, nie posiadacie w domu miękkich podłoży warto oprócz powyższych ćwiczeń zaopatrzyć dziecko w odpowiednio dobrane kapcie. Najlepsze jest obuwie profilaktyczne z tzw. obcasem Thomasa.

Pokaż ten wpis światu
 • http://odgryz-sobie-stope.blogspot.com/ Akashiya Viv

  Dobrze jest też zainwestować w matę jeżyka. Można ćwiczyć stópki, a można i się bawić. :)
  My chodzimy po domu na bosaka, wszędzie mamy dywany. :)

  • Katarzyna Kubiczek

   My niestety nie możemy mieć dywanów, więc muszę gonić ich o kapcie. Oni jednak najbardziej lubią na boso – jak ja ich rozumiem :)

   • http://odgryz-sobie-stope.blogspot.com/ Akashiya Viv

    Dziś byliśmy u znajomego fizjoterapeuty ze Stasiem. Do listy możesz dopisać chodzenie na zewnętrznych częściach stopy i wewnętrznych. 😉 Chodzenie na pietach też się nada. 😉

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress