Nadal bardzo wielu rodzicom trudno uwierzyć i dostrzec, że ich dzieci z nimi współpracują, czyli starają się robić wszystko, by Ci byli zadowoleni, radośni i dumni. Nie dostrzegając tego, często uciekają się do kar, szantażu słownego, czy nawet klapsów. Tymczasem wystarczyłoby zdać sobie sprawę ze swojej mocy, uwierzyć w nią, . . .

Czytaj więcej

Nam rodzicom trudno o tym mówić. Trudno nam również tego słuchać, czego wynikiem jest niemal zawsze negacja – jak to, nie lubisz swojego brata? Rodzeństwo musi się kochać. Bardzo lubimy się chwalić tym, jak nasze dzieci się kochają, przytulają, nawet kłócą, ale gdy w codzienności przeważają iskry i pioruny między . . .

Czytaj więcej

Często w procesie wychowania tłamsimy i odbieramy dzieciom to, co w nich najcenniejsze. Walczymy z upartością, gdy tymczasem upartość determinuje podążanie za wyznaczonym sobie celem. Wymagamy uległości, a przecież ludzie ulegli nie potrafią walczyć o swoje. Nie pozwalamy wyrażać własnego zdania, zapominając o tym, że tylko Ci którzy posiądą tą . . .

Czytaj więcej

Jak często zdarza Ci się nakazywać coś swojemu dziecku, a ono albo w ogóle nie słucha tego co do niego mówisz, albo niby słucha tylko i tak za chwilę zapomina lub robi dokładnie to samo? Powtarzasz więc kolejny raz i kolejny,  często nadal z zerowym lub krótkoterminowym skutkiem. Jeśli kolejny . . .

Czytaj więcej

Rodzicu, zmień komunikat


Wychowuj
 / 
30 stycznia 2016

Wkręciłam się ostatnio w program o operacjach plastycznych „Życie bez wstydu”. Dla tych, którzy nie wiedzą, do programu zgłaszają się osoby z najróżniejszymi problemami, od naczyniaków zaczynając, przez powiększanie/zmniejszanie piersi, na chirurgicznych zmianach łechtaczek kończąc. Każda historia inna, każda dramatyczna jednak oglądając ten program, przeraża mnie w nim coś jeszcze… . . .

Czytaj więcej


POPULARNE POSTY

Dziecko pogryzione przez psa, winna matka – to jakaś paranoja

Dwa dni temu w naszych okolicach zastał pogryziony przez psa chłopiec 5 lub 6 letni, media podają różną informację. Dziecko znajdowało się na podwórku przy domu, pod opieką starszej siostry i nie informując nikogo, poszło do osiedlowego sklepu po loda. Pod sklepem do barierki przywiązany był pies rasy husky, który . . .

Czytaj więcej

Gile wracają

Jesień przywitała nas w tym roku stosunkowo wcześnie, a co za tym idzie, wrócił coroczny problem smarkających i kaszlących dzieci w placówkach. Zadziwia mnie upieranie się niektórych rodziców przy tym, że dziecko z katarem należy zostawić w domu, by nie zarażało innych dzieci. Można tłumaczyć, rozmawiać i nic nie pomaga . . .

Czytaj więcej

To nie jest kolega dla ciebie – znasz to, prawda?

Każdemu rodzicowi na świecie wydaje się, że jego dziecko jest najcudowniejsze, najpiękniejsze, najmądrzejsze w ogóle naj, naj, naj i pewnie Was nie zaskoczę, mówiąc, że tak właśnie jest.   To nasze najszybciej opanowało sztukę współdziałania w grupie, to nasze wybiera tylko zabawy pozbawione przemocy, to nasze chętnie służy pomocą, gdy . . .

Czytaj więcej

Indywidualizm nie ma nic wspólnego z egoizmem, którego uczymy dzieci

Szanowanie praw dzieci, świadome budowanie poczucia wartości, wpajanie, że tylko idąc pod prąd, są w stanie osiągnąć szczęście, podkreślanie, że indywidualność jest tym, do czego powinniśmy dążyć oraz wpajanie, że są jedyni najmądrzejsi, najpiękniejsi i w ogóle naj naj naj, powinno mieć jednak jakieś granice. Czasami niestety odnoszę wrażenie, że . . .

Czytaj więcej

Pani dziecko jest rozpuszczone

Siedzę sobie wczoraj w domu. W końcu po wakacjach i chorobach dzieciaków, które w drugim tygodniu września najpierw jedną, później drugiego usidliły w domu, próbuję pracować, a tu dzwoni telefon. Pani z przedszkola: – Jagódka mówi, że głowa ją boli. Bardzo proszę po nią przyjechać. Jadę więc. Wchodzę do sali, . . .

Czytaj więcej

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress