Twoje dziecko uczy się życia między innymi poprzez obserwację Twoich reakcji na ludzi, których spotykasz. Odpowiedz sobie na pytanie, jak często przy nim komentowałeś rzeczywistość? Jak często wyrażałeś się negatywnie o drugim człowieku? Jak często poddawałeś w wątpliwość dobre intencje innych ludzi oceniając przy tym pochopnie to czym nie wyrządzają . . .

Czytaj więcej

Jeśli zostałeś wychowany w domu, w którym stosowało się kary fizyczne i/lub psychiczne, pytanie zadane w temacie powinno być dla Ciebie szczególnie ważne, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że został Ci wpojony szacunek, który należy się „ręce, która Cię bije karmi”. Nie tylko Tobie, spokojnie. Ten sam szacunek został wpojony . . .

Czytaj więcej

Cierpliwość niestety nie jest najsilniejszą cechą naszych czasów. Wszystko chcielibyśmy mieć teraz, już, natychmiast, a tak się nie da. Wszystko co najbardziej wartościowe wiąże się z czasem, który musimy temu poświęcić i z pracą, którą musimy włożyć. Dokładnie tak samo jest z wychowaniem dzieci Wychowanie to proces, który musi trwać, . . .

Czytaj więcej

Wychowanie to proces


Wychowuj
 / 
21 kwietnia 2016

Bardzo często wszystko sprowadzamy do miłości. Uważamy, że kochając swoje dziecko zapewniamy mu wszystko czego ono potrzebuje. Z miłości wymagamy, z miłości marzymy o tym, by został stomatologiem, z miłości próbujemy ingerować w przyjaciół, z którymi chce spędzać wolny czas, z miłości zabraniamy wychodzić przez tydzień, gdy wróci na rauszu, . . .

Czytaj więcej

Czasami odnoszę wrażenie, że niektórzy rodzice chcieliby uchronić swoje dzieci przed podejmowaniem nieodpowiednich decyzji, przed porażkami, które są nieodłączną częścią naszego życia, czy przed upadkiem, który oprócz tego, że zadaje ból jest, dla każdego z nas, na każdym etapie życia, ogromną nauką. Właśnie o tym bardzo często zapominamy, o pozytywnych . . .

Czytaj więcej

Ten temat wróci na tym blogu niejednokrotnie, bo to jest jakaś plaga naszych czasów. Mam wrażenie, że to jakiś uboczny skutek rodzicielstwa bliskości. Mama, tata i dziecko – tak powinna wyglądać rodzina. Role kobiety i mężczyzny choć przeplatające się, powinny być wyraźnie zaznaczone. Tymczasem zewsząd atakowana jestem obrazem – matka, . . .

Czytaj więcej

Kolejny raz spotkałam się z takim zarzutem pod moim adresem i postanowiłam o tym napisać. Ostatnią sobotę spędziłam w bardzo miłym towarzystwie, praktycznie cały dzień nie było mnie w domu, dzieciaki były pod opieką męża. To właśnie wtedy kolejny raz, bo wcześniej słyszałam już takie pytania, zapytano mnie: – Co . . .

Czytaj więcej


POPULARNE POSTY

Pani dziecko jest rozpuszczone

Siedzę sobie wczoraj w domu. W końcu po wakacjach i chorobach dzieciaków, które w drugim tygodniu września najpierw jedną, później drugiego usidliły w domu, próbuję pracować, a tu dzwoni telefon. Pani z przedszkola: – Jagódka mówi, że głowa ją boli. Bardzo proszę po nią przyjechać. Jadę więc. Wchodzę do sali, . . .

Czytaj więcej

Dziecko pogryzione przez psa, winna matka – to jakaś paranoja

Dwa dni temu w naszych okolicach zastał pogryziony przez psa chłopiec 5 lub 6 letni, media podają różną informację. Dziecko znajdowało się na podwórku przy domu, pod opieką starszej siostry i nie informując nikogo, poszło do osiedlowego sklepu po loda. Pod sklepem do barierki przywiązany był pies rasy husky, który . . .

Czytaj więcej

Gile wracają

Jesień przywitała nas w tym roku stosunkowo wcześnie, a co za tym idzie, wrócił coroczny problem smarkających i kaszlących dzieci w placówkach. Zadziwia mnie upieranie się niektórych rodziców przy tym, że dziecko z katarem należy zostawić w domu, by nie zarażało innych dzieci. Można tłumaczyć, rozmawiać i nic nie pomaga . . .

Czytaj więcej

To nie jest kolega dla ciebie – znasz to, prawda?

Każdemu rodzicowi na świecie wydaje się, że jego dziecko jest najcudowniejsze, najpiękniejsze, najmądrzejsze w ogóle naj, naj, naj i pewnie Was nie zaskoczę, mówiąc, że tak właśnie jest.   To nasze najszybciej opanowało sztukę współdziałania w grupie, to nasze wybiera tylko zabawy pozbawione przemocy, to nasze chętnie służy pomocą, gdy . . .

Czytaj więcej

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress