Opanowanie sztuki czytania zwykle nie sprawia dzieciom większych problemów. Dużo trudniejsza okazuje się nauka płynnego czytania, która jest niezbędna by dziecko czytało ze zrozumieniem. Umiejętność ta jest tym trudniejsza dla dzieci, które mylą litery podobne -b, d, g, p, l, ł, t, m, n, u, w, a, o. Ćwiczeniem poprzez . . .

Czytaj więcej

Litery podobne p,b,d,


Baw się
 / 
28 listopada 2014

Gdy ostatnio otrzymałam propozycję wzięcia udziału w projekcie „Mamy czas na zdrowie”, którego głównym celem jest pokazanie mamom, że można odżywiać się zdrowo, zastanawiałam się, czy aby nie zaszła jakaś pomyłka. Ja i temat przygotowywania posiłków to mieszanka dość wybuchowa, o czym wielokrotnie miały okazję przekonać się moje dzieci. – . . .

Czytaj więcej

Dietetyczne rewolucje


Żyj
 / 
23 listopada 2014

Ostatnio coraz częściej mówi się o szczepieniach, o tym czy szczepić? Czy może nie szczepić? Ci, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci powołują się na idiotyczne badania Andrew Wakefielda, któremu odebrano prawo wykonywania zawodu za nieprawdziwe tezy o związkach szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce z autyzmem Dzisiaj zwrócę Waszą uwagę na to . . .

Czytaj więcej

Przy okazji poprzedniego wpisu [Samodecyzyjność noworodków] temat zszedł na decyzje podejmowane przez dzieci. Czy dzieci powinny o sobie decydować? Czy jednak powinny zawsze słuchać rodziców? Czy to my z racji „doświadczenia życiowego” wiemy lepiej, co jest dla nich najlepsze? Z wykrzyknikiem – dzieci powinny o sobie decydować. Powinny mieć możliwość . . .

Czytaj więcej

Choć nasze dziecko jest już w drugiej klasie, nigdy nie pytałam go o oceny? Kompletnie mnie nie interesuje, ile punktów dostał za wiersz, czy za zadanie domowe. Dlaczego? Zawsze byłam dobrą uczennicą. Lubiłam się uczyć i chodzić do szkoły, mimo tego, że jedynym przedmiotem, z którym nie miałam żadnych problemów . . .

Czytaj więcej

Dlaczego nie piątka?


Wychowuj
 / 
26 listopada 2014

Temat klapsów wymierzanych najmłodszym powraca w wielu rozmowach, sytuacjach na placach zabaw, z za ścian sąsiadów. Za każdym razem wzbudzając wiele kontrowersji i dzieląc osoby biorące udział w dyskusji na przeciwników i tych, którzy też byli bici i wyrośli na ludzi. Bijąc swoje dzieci odbieramy sobie szansę na dialog, którego . . .

Czytaj więcej

Gdybym dwa, trzy lata wcześniej usłyszała o takim pomyśle pewnie nie potrafiłabym ukryć swojego oburzenia. Zresztą takiej sytuacji nie muszę sobie wyobrażać – pamiętam, gdy jako młodzi rodzice jednego dziecka szukaliśmy ośrodka, w którym moglibyśmy spędzić wakacje i w ofercie jednego z nich napisane było, że nie gościmy rodzin z . . .

Czytaj więcej

Strefy wolne od dzieci


Wychowuj
 / 
14 listopada 2014

Stwierdzenie – jak dorośnie samo zdecyduje– można spokojnie ogłosić nowym nurtem w wychowaniu dzieci. Myślę, że nie muszę przytaczać tematów rozmów, w których słyszymy je najczęściej. Doskonale rozumiem, co kieruje rodzicem starającym się postępować w myśl tych słów, jednak za każdym razem cisną mi się wtedy do ust pytania: A . . .

Czytaj więcej

Samodecyzyjność noworodków


Wychowuj
 / 
12 listopada 2014

POPULARNE POSTY

Dziecko pogryzione przez psa, winna matka – to jakaś paranoja

Dwa dni temu w naszych okolicach zastał pogryziony przez psa chłopiec 5 lub 6 letni, media podają różną informację. Dziecko znajdowało się na podwórku przy domu, pod opieką starszej siostry i nie informując nikogo, poszło do osiedlowego sklepu po loda. Pod sklepem do barierki przywiązany był pies rasy husky, który . . .

Czytaj więcej

Gile wracają

Jesień przywitała nas w tym roku stosunkowo wcześnie, a co za tym idzie, wrócił coroczny problem smarkających i kaszlących dzieci w placówkach. Zadziwia mnie upieranie się niektórych rodziców przy tym, że dziecko z katarem należy zostawić w domu, by nie zarażało innych dzieci. Można tłumaczyć, rozmawiać i nic nie pomaga . . .

Czytaj więcej

To nie jest kolega dla ciebie – znasz to, prawda?

Każdemu rodzicowi na świecie wydaje się, że jego dziecko jest najcudowniejsze, najpiękniejsze, najmądrzejsze w ogóle naj, naj, naj i pewnie Was nie zaskoczę, mówiąc, że tak właśnie jest.   To nasze najszybciej opanowało sztukę współdziałania w grupie, to nasze wybiera tylko zabawy pozbawione przemocy, to nasze chętnie służy pomocą, gdy . . .

Czytaj więcej

Indywidualizm nie ma nic wspólnego z egoizmem, którego uczymy dzieci

Szanowanie praw dzieci, świadome budowanie poczucia wartości, wpajanie, że tylko idąc pod prąd, są w stanie osiągnąć szczęście, podkreślanie, że indywidualność jest tym, do czego powinniśmy dążyć oraz wpajanie, że są jedyni najmądrzejsi, najpiękniejsi i w ogóle naj naj naj, powinno mieć jednak jakieś granice. Czasami niestety odnoszę wrażenie, że . . .

Czytaj więcej

Pani dziecko jest rozpuszczone

Siedzę sobie wczoraj w domu. W końcu po wakacjach i chorobach dzieciaków, które w drugim tygodniu września najpierw jedną, później drugiego usidliły w domu, próbuję pracować, a tu dzwoni telefon. Pani z przedszkola: – Jagódka mówi, że głowa ją boli. Bardzo proszę po nią przyjechać. Jadę więc. Wchodzę do sali, . . .

Czytaj więcej

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress