W zeszłym tygodniu odwiedził nas pan, który prowadzi kursy szybkiego i efektywnego uczenia się. Pan młody, wyluzowany, widać chcący złapać swobodny kontakt z dziećmi. Na wstępie żartował, wprowadzając tym atmosferę, która miała na celu rozbawienie chłopaków, czym oczywiście swój cel osiągnął. Podejrzewam jednak, że nie przewidział skutkować takiego podejścia w . . .

Czytaj więcej

Na początek – wyobraź sobie, takie sytuacje: Twoje dziecko od małego wybiera towarzystwo dzieci, które przeklinają i wybierają zabawy inspirowane nieodpowiednimi do wieku bajkami, których Ty nigdy nie pozwalałaś mu oglądać. Twoje dziecko wspina się na drzewo lub bardzo wysoką drabinkę. Twoje dziecko chce zjechać ze stromego zbocza. Twoje dziecko . . .

Czytaj więcej

Patrzę na dzieci i widzę, że starość czasami ich brzydzi. Twarz, na której czas pozostawił głębokie bruzdy wydaje im się taka nieatrakcyjna w świecie, który zewsząd atakuje ich pięknem i informacjami, że trzeba być fit. Spokojne to normalne, w przeciwieństwie do tego, że my dorośli patrząc na to nie wskazujemy . . .

Czytaj więcej

Rozmawiałam dzisiaj z chłopcami o słuszności stosowania przez dorosłych kar. Temat wywiązał się przy okazji rozmowy o tym co robili w szkole, bo okazało się, że jakieś dziecko znowu stało za karę pod tablicą. Z tego co mówili jasno wynikało, że karanie dzieci jest kompletnie bezsensownym działaniem: – Pani – . . .

Czytaj więcej

– Przepraszam, chciałabym usiąść na tym miejscu – kobieta wskazuje miejsce obok mężczyzny, prosząc by ją przepuścił. – To miejsce jest zajęte – odpowiada, nie spoglądając nawet w jej stronę . Kobieta oddala się, by po chwili spróbować zająć kolejne wolne miejsce obok innego mężczyzny. – To miejsce jest zajęte . . .

Czytaj więcej

Ostatnio pisałam o tym, jak ważna w nawiązywaniu relacji z dzieckiem jest umiejętność zadawania pytań. Dzisiaj dodam do tego coś równie ważnego – umiejętność nieoceniania. Niestety nawet jak do perfekcji opanujemy sztukę pytania, nasze dziecko może i tak w którymś momencie przestać mówić, jeśli nie nauczymy się przyjmować tego, co . . .

Czytaj więcej

Pewnie, że potrafię, co to za filozofia? Otóż nie, to wbrew pozorom nie jest takie proste i uwierzcie mi, wielu ma z tym problem. Tymczasem umiejętność zadawanie pytań jest niezbędną w procesie wychowawczym, wiec warto już teraz się nad tym zastanowić i skorygować ewentualne błędy w sposobie ich zadawania. Część . . .

Czytaj więcej

Zanim wstali z łóżka stoczyli pierwszą bitwę bo jeden z nich powtarzał w kółko ten sam wyraz, wyprowadzając tym z równowagi drugiego. Krzyk, płacz i emocje nad którymi tak trudno zapanować. Chwila spokoju i znowu to samo. Czuję, że zaraz eksploduję, przegrywam ze złością. To jeden z tych dni, kiedy . . .

Czytaj więcej


POPULARNE POSTY

Pani dziecko jest rozpuszczone

Siedzę sobie wczoraj w domu. W końcu po wakacjach i chorobach dzieciaków, które w drugim tygodniu września najpierw jedną, później drugiego usidliły w domu, próbuję pracować, a tu dzwoni telefon. Pani z przedszkola: – Jagódka mówi, że głowa ją boli. Bardzo proszę po nią przyjechać. Jadę więc. Wchodzę do sali, . . .

Czytaj więcej

Dziecko pogryzione przez psa, winna matka – to jakaś paranoja

Dwa dni temu w naszych okolicach zastał pogryziony przez psa chłopiec 5 lub 6 letni, media podają różną informację. Dziecko znajdowało się na podwórku przy domu, pod opieką starszej siostry i nie informując nikogo, poszło do osiedlowego sklepu po loda. Pod sklepem do barierki przywiązany był pies rasy husky, który . . .

Czytaj więcej

Gile wracają

Jesień przywitała nas w tym roku stosunkowo wcześnie, a co za tym idzie, wrócił coroczny problem smarkających i kaszlących dzieci w placówkach. Zadziwia mnie upieranie się niektórych rodziców przy tym, że dziecko z katarem należy zostawić w domu, by nie zarażało innych dzieci. Można tłumaczyć, rozmawiać i nic nie pomaga . . .

Czytaj więcej

To nie jest kolega dla ciebie – znasz to, prawda?

Każdemu rodzicowi na świecie wydaje się, że jego dziecko jest najcudowniejsze, najpiękniejsze, najmądrzejsze w ogóle naj, naj, naj i pewnie Was nie zaskoczę, mówiąc, że tak właśnie jest.   To nasze najszybciej opanowało sztukę współdziałania w grupie, to nasze wybiera tylko zabawy pozbawione przemocy, to nasze chętnie służy pomocą, gdy . . .

Czytaj więcej

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress