– Mama, a skąd się bierze w brzuchu ta kropeczka?

– Jak to się dzieje, że jedne bliźniaki są takie sama, a inne zupełnie różne?

Nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo bałam się tej rozmowy, ale jednocześnie wiedziałam, że wcześniej czy później będę musiała mu to wszystko wytłumaczyć. Prawdziwe nazwy narządów płciowych chłopaki znają od dawna, wiedzieli również, że do stworzenia dziecka potrzebny jest tatuś i mamusia. Teraz trzeba było tylko wytłumaczyć Mateuszowi jak to wygląda „technicznie”.

Oswajanie przyszłości

Choć nie wszystko w macierzyństwie da się przewidzieć, jest wiele takich sytuacji, które potrafimy sobie wyobrazić i w przypadku, których jesteśmy niemalże pewni, że się wydarzą. Jedną z takich jest sytuacja, w której dziecko pyta nas skąd się wzięło? W związku z tym, że moi rodzice nie rozmawiali ze mną o takich sprawach, byłam kompletnie do tego nieprzygotowana. Zgodnie z założeniem, że w miarę możliwości chcę być źródłem najważniejszych informacji w życiu moich dzieci, od zawsze wiedziałam, że muszę się tak przygotować, bym potrafiła szczerze z nimi o tym rozmawiać. Zawsze w takich sytuacjach stosuję metodę, którą określiłabym – oswajanie przyszłości. Polega ona na tym, że wyobrażam sobie przebieg niektórych zdarzeń zanim jeszcze się wydarzą. W ogóle nie dopuszczałam do siebie myśli, że Mateusz nie zwróci się do mnie z tym pytaniem i często układałam sobie w głowie przebieg tego jak mniej więcej będzie to wyglądało.

Jak zwykle sposób ten okazał się niezawodny i w momencie, gdy padły kluczowe pytania nie byłam zaskoczona, zmieszana ani zdenerwowana oraz nie czułam się niezręcznie. Rozmawiałam z nim zupełnie tak samo jak wtedy, gdy pytał o to jak to się dzieje, że dzień przechodzi w noc.

Opowiedziałam mu, że my z tatą bardzo się kochamy, a to oznacza, że w pewnym momencie naszego życia podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć dzieci. W tym calu dorośli ludzie uprawiają sex – to znaczy, dochodzi między nimi do zbliżenia, przytulają się i mężczyzna za pomocą penisa wprowadza do pochwy kobiety plemniki, które przedostają się do macicy i tam łączą z komórką jajową. Tak dochodzi do zapłodnienia i w brzuchu mamy pojawia się ta malutka kropeczka.

W tym momencie wytłumaczenie mu, jak to jest z tymi bliźniakami nie stanowiło już żadnego problemu.

Przyjął to tak samo jak każdą inną rzecz, którą mu tłumaczymy. Muszę przyznać, że jedynym zaskoczeniem było dla mnie to, że zapytał o to tak wcześnie i nie zdążyłam kupić książki, by podeprzeć się zamieszczonymi w niej obrazkami. Łatwiej wtedy byłoby mu zrozumieć to, o czym mówię. Szybko jednak to nadrobiłam i za kilka dni wróciliśmy do rozmowy, dzięki czemu mieliśmy przy okazji możliwość podsumowania wszystkiego, o czym rozmawialiśmy.

Podstawą jest szczerość

Gdy dzieci zaczynają interesować się sprawami seksu, bardzo ważne jest byśmy ich nie zbywali i nie udawali, że nie słyszymy tego, co do nas mówią. Nie bójmy się mówić im, że sex jest czymś pięknym i bardzo ważnym w życiu dorosłych, ponieważ za jego pomocą dorośli okazują sobie, jacy są dla siebie ważni. Bardzo ważne jest byśmy podczas tych rozmów mówili naszym dzieciom jak ważna jest miłość, wzajemny szacunek i zaufanie i że bez tego nie możemy mówić o przyjemności, z którą wiąże się współżycie.

Pamiętajmy, że od tego, jak potraktujemy pierwsze pytania naszych dzieci, zależy to, czy będą potrafili zwrócić się do nas o radę, gdy w wieku nastu lat będą już fizycznie dojrzali i gotowi rozpocząć współżycie. Rolą rodziców jest edukowanie dzieci, a odpowiednia edukacja seksualna ma bardzo duży wpływ na to, jak nasze dzieci rozpoczną swoje życie intymne.

 

zdj. pixabay.com

Pokaż ten wpis światu

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress