Przekonaj się, że jesteś bardziej doskonałym rodzicem niż Ci się wydaje


Żyj
 / 
15 października 2015
 / 
by Katarzyna Kubiczek

Coraz częściej otrzymuję od Was informację, że podejście, które opisuję, jest cholernie trudne, gdy w grę wchodzą emocje i trudy dnia codziennego. Zgadzam się z Wami, a na pocieszenie mam, że nie tylko Wam jest trudno. Każdy rodzic, który chce coś zmienić w swoim postępowaniu, przechodzi przez to samo i musi zmierzyć się z porażkami, które były, są i będą. Właśnie dlatego, tak jak napisałam w tytule – jesteś bardziej doskonałym rodzicem niż Ci się wydaje – bo skoro tu jesteś to znaczy, że analizujesz, chcesz stawać się lepszym, uczysz się,  zależy Ci na tym, by nie popełniać non stop tych samych błędów.

 

Jednym z przesłań na blogu jest to, że jako rodzice mamy prawo do popełniania błędów. Może nam się w danej chwili czegoś nie chcieć lub możemy mieć gorszy dzień. Mamy prawo do niedoskonałości, bo doskonałość nie istnieje. Nie ma na tym świecie ludzi doskonałych i choćby Wam się wydawało inaczej to, mówię Wam, że tacy ludzie nie istnieją.

Mam nadzieję, że nikt z Was nigdy nie pomyślał, że nasz dom to sielanka spokoju, opanowania, zwracania się do siebie zawsze w odpowiednim tonie. Mam nadzieję,  że jesteście świadomi tego, że dzieląc się z Wami swoją filozofią macierzyństwa, nadal mam na swoim koncie porażki, które się pojawiają i jestem przekonana, zawsze będą się pojawiały.

To, że doskonale wiem, iż dzieci powinny mieć zawsze możliwość wyrażenia własnego zdania, wcale nie oznacza, że na przykład nie zdarza mi się mówić do nich – jak ja bardzo chciałabym, byś chociaż raz zrobił to, o co cię proszę, bez dyskutowania, dlaczego się z tym nie zgadzasz!!!

 

Jestem tylko człowiekiem, takim samym jak Wy i tak samo jak Wy mam prawo do popełniania błędów. Tak samo się za nie nie lubię i tak samo staram się, wyznaczać sobie nowe cele, by jednak zbliżyć się jak najbardziej do takiego obrazu rodzica, jaki mam w głowie.

Właśnie dlatego nie wybieram prostych, utartych rozwiązań, bo wiem, że to jak postępuję, jest właściwą drogą, którą chcę podążać. Jest drogą, na którą wracam, gdy coś pójdzie nie tak, gdyż o to w tym wszystkim chodzi, by się nie biczować, tylko wyciągać wnioski.

 

Rodzicielstwo, macierzyństwo, tacierzyństwo to cholernie trudne zadania i choćbyśmy przeczytali wszystkie książki na świecie, zanim zostaliśmy rodzicami, to i tak życie i pojawienie się dziecka, zweryfikuje całą tę wiedzę. Mało tego, choćby wydawało nam się, że wiemy już naprawdę dużo o wychowaniu i o tym, jak postępować, bo odchowaliśmy już jedno dziecko, pojawienie się drugiego, wywróci tę wiedzę do góry nogami. Gwarantuję Wam to, bo dzieci potrafią się tak diametralnie różnić, że nic nie jest stałą, która gwarantuje sukces.

 

Ważne jest, by chcieć stawać się lepszym, bo tylko w ten sposób możemy weryfikować to, jak postępujemy, z temperamentem dziecka, z naszym temperamentem, a także z poglądami, które przecież również zmieniają się wraz z doświadczeniem. Chodzi o to, by się doskonalić rozmawiając z innym rodzicami, obiektywnie analizując sposób postępowania swoich rodziców, czytając blogi, poradniki, a także wszelkiego rodzaju inne publikacje. Mi na przykład bardzo wiele wyjaśnia czytanie biografii i historii, w których autor dzieli się z czytelnikiem wspomnieniami swojego dzieciństwa. Najgorsze jest stanie w miejscu i przekonanie, że to, jak postępujemy jest na pewno najsłuszniejsze, bo w ten sposób odbieramy sobie możliwość rozwoju.

 

Słuchajcie swoich dzieci, słuchajcie siebie, pozwólcie im popełniać błędy, dajcie do nich prawo sobie i zobaczycie, że to wcale nie jest takie niemożliwe. Można być idealnym, najlepszym rodzicem na święcie, popełniając jednocześnie błędy. Ucząc się na nich, starając nie popełniać ponownie (choć z tym bywa różnie 😉 ), analizując, rozmyślając, przyznając się do nich i idąc do przodu, w stronę lepszego siebie.

 

Bycie rodzicem to zajęcie na pełen etat i tylko ciężką pracą zdobędziemy to co najcenniejsze i najbardziej wartościowe. Tak przecież jest w każdym aspekcie naszego życia…

 

Pokaż ten wpis światu

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress