Nauka jazdy na rowerze


Małe dziecko
 / 
16 lutego 2013
 / 
by Katarzyna Kubiczek

 Gdy Filip dostał na swoje drugie urodziny rowerek biegowy, kompletnie nie był nim zainteresowany. Po kilku nieudanych próbach przekonania go, by spróbował na nim pojeździć odpuściliśmy, a rower przejął Mateusz(4l). Od razu zaczął na nim biegać, a dzięki ciągłemu kontaktowi z podłożem instynktownie łapał równowagę. Podczas zjeżdżania z górki, podnosił nogi i rozpędzał się do takich prędkości, że nie mogłam patrzeć. Tak sobie biegał na rowerku całe lato. Na wiosnę następnego roku mąż wyciągnął mu jego duży rower z piwnicy, ale bał się spróbować na nim jeździć. Wpadliśmy na pomysł, by w tym rowerze odkręcić pedały i obniżyć siodełko tak by sięgał podłoża. Mateusz oswoił się w ten sposób z ciężarem tego roweru, przełamał strach, a po tygodniu, gdy przykręciliśmy pedały, śmigał na dwóch kołach jak prawdziwy rowerzysta.

Obeszło się bez nerwów, stresu i biegania z kijkiem za rowerem. Pochwalę się Wam, że był pierwszym pięciolatkiem na naszym osiedlu, który jeździł na dwukołowym, dużym rowerze.

Za naszym przykładem z odkręcaniem pedałów poszli inni rodzice i mimo, że ich dzieci nie miały etapu biegania na rowerkach biegowych, tak samo szybko uczyły się łapać równowagę.

EDIT: 21.02.2015

Jagoda pobiła rekord, nie ma 4 lat i jeździ na rowerze 16 calowym – ta metoda sprawdziła się u całej naszej trójki.

Tutaj film z pierwszych prób Filipa w zeszłym roku. Jagodę kilka dni temu też nagrywałam ale się okazało, trzeba było dwa razy przycisk kamery nacisnąć, a ja nacisnęłam raz – taka bywam bystra 😀

Pokaż ten wpis światu
 • Ania

  Mój Krzyś ma 4 latka i w zeszłą niedzielę odkręciliśmy mu boczne koła w 16 calowym rowerku. Po 10 metrach trzymania go za siodełko z tyłu pojechał Sam. po pół godziny jazdy nauczył się zawracać bez zatrzymywania. Ale wcześniej dużo śmigał na biegowym.

 • http://swinki3.blox.pl/ moniowiec .

  U nas też biegowy był do 5 roku życia, potem tydzień przyzwyczajania do roweru z pedałami (a raczej pedałowania) i przygoda z rowerem trwa. Średnia teraz ujeżdża biegowy starszego, a najmłodsza przejmie motorek a la biegówka po średniej.

  • http://www.lefti.pl/ Lefti

   Nasza biegówka po trójcie to jest nieźle zajechana :)

 • http://odgryz-sobie-stope.blogspot.com/ Akashiya Viv

  Te rowerki biegowe, czy też odkręcanie pedałów, to dobry patent. Moje maluchy cały poprzedni rok śmigały na biegówkach. Teraz czas zakupić większy rower dla syna (dla córki mamy), bo na tych biegowych to wyglądają…

  • Katarzyna Kubiczek

   U nas w tym roku biegowy przejęła Jagoda :)

 • Pingback: A co na prezent? | SposobyNaDzieci.pl()

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress