Litery podobne p,b,d,


Baw się
 / 
28 listopada 2014
 / 
by Katarzyna Kubiczek

Opanowanie sztuki czytania zwykle nie sprawia dzieciom większych problemów. Dużo trudniejsza okazuje się nauka płynnego czytania, która jest niezbędna by dziecko czytało ze zrozumieniem. Umiejętność ta jest tym trudniejsza dla dzieci, które mylą litery podobne -b, d, g, p, l, ł, t, m, n, u, w, a, o. Ćwiczeniem poprzez zabawę możemy pomóc im w usprawnianiu tej umiejętności. W związku z tym, że tak jak pisałam [tutaj] my w najbliższym czasie musimy skupić się na tym w pracy z Mateuszem, postanowiłam dzielić się z Wami materiałami, które dla niego przygotowuję.

Na początek litery podobne p, b, d,

Ćwiczenie 1

Pokoloruj na czerwono kółka tworzące literę b, na zielono kółka tworzące literę d, na pomarańczowo kółka tworzące literę p, a na granatowo kółka tworzące literę g. – KLIK

Ćwiczenie 2Domino literowe

Elementy należy wyciąć, a następnie dziecko ma ułożyć wyrazy w formie domina. Ostatnia litera danego wyrazu jest pierwszą literą wyrazu następnegoKLIK

Ćwiczenie 3Domino sylabowe

 Tak jak poprzednio tylko teraz ostatnia sylaba danego wyrazu jest pierwszą następnego – zaczynamy od wyrazu „broda”KLIK

Ćwiczenie 4

Z drugiego diagramu wycinamy ciągi 2-u, 3, 4-o elementowe i dziecko ma odszukać je na pierwszym diagramie KLIK

Ćwiczenie 5

Na koniec siadamy z dzieckiem na podłodze:

  • Siedząc w rozkroku naprzeciwko siebie prosimy dziecko by prawą nogę przełożyło za nogę lewą (może przytrzymać nogę łokciem) i z pamięci ma wymienić wyrazy, które zapamiętało.
  • Gdy dziecko skończy my robimy to samo.
  • Teraz zakładamy lewą nogę za prawą i próbujemy ułożyć domino literowe z pamięci. Zaczyna rodzic, np.: dąb, dziecko ma podać wyraz na b. Jeśli wyraz podany przez dziecko kończy się na d, b lub p my podajemy następny na daną literę i kończący się jedną z liter. Jeżeli wyraz podany przez dziecko nie kończy się na żadną z trzech liter podajemy inny, np.: prąd, itd.
  • Prosimy dziecko by krzyżując ręce złapało się za uszy i wymieniło, jakie kolory miały poszczególne literki.
Pokaż ten wpis światu

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress