Duża rodzina


Wychowuj
 / 
22 grudnia 2013
 / 
by Katarzyna Kubiczek

 

Choć z racji ilości posiadanych dzieci powinnam na bieżąco monitorować działania towarzyszące wprowadzaniu kart dużej rodziny, to muszę przyznać, że w związku z tym, że byłam nastawiona sceptycznie, docierały do mnie tylko strzępki informacji w tym temacie. Głównie dlatego, gdy ostatnio w środkach masowego przekazu spotkałam się z entuzjazm wynikającym z informacji o ich rychłym wprowadzeniu na terenie całego kraju, nie bardzo wiedziałam, czym tu się zachwycać?  Będąc matką trójki  dzieci w przedziale wiekowym 2-7 lat, jakoś nie dopatrywałabym się nagłej poprawy sytuacji finansowej naszej rodziny wynikającej ze zniżek PKP. Bez względu na ich wielkość, nie potrafiłam sobie po prostu wyobrazić naszej piątki, obładowanej bagażami, które są niezbędne niemalże podczas każdego wyjazdu, podróżującej tym środkiem transportu.

Kolejnym absurdem wydawało mi się zachwycanie się bezpłatnymi wstępami do Parków Narodowych, ponieważ średnio jest to wydatek kilku złotych, więc biorąc pod uwagę fakt jak często przeciętna rodzina wybiera się na wycieczkę do takiego Parku,  powalającej wartości dodanej również tutaj nie dostrzegałam.

Dopiero po zgłębieniu tematu i przyjrzeniu się bliżej jak to wszystko wygląda w miastach, które na własną rękę wcześniej zaczęły wprowadzać karty, zrozumiałam, że to wszystko naprawdę ma sens. Poczynając od tego, że oprócz wspomnianych wcześniej zniżek PKP, karty gwarantują nie małe zniżki na bilety komunikacji miejskiej, co na pewno stanowi duże odciążenie budżetu przeciętnej rodziny, która każdego dnia musi przecież dojechać do przedszkola, szkoły i pracy. Poprzez spore zniżki na bilety do teatrów, kin, filharmonii, pływalni, lodowisk, zajęć w Domach Kultury, Ośrodkach Sportowych, szkołach językowych, szkołach tańca, księgarniach, prywatnych salach zabaw, salonach fryzjerskich, ośrodkach wypoczynkowych. Kończąc na coraz większej ilości sklepów od tych najmniejszych po sieciówki i sklepy zabawkowe jestem naprawdę miło zaskoczona.

Choć eksperci twierdzą, że kluczowym w powodzeniu wprowadzania kart okażą się zniżki w dużych sieciach handlowych i aptekach, ponieważ to one decydują o kondycji finansowej rodziny, nie do końca zgadzam się z tą opinią. Wielu rodziców posiadających jedno lub dwoje dzieci nie decyduje się na kolejne, nie dlatego, że boją się iż nie będzie ich stać na wyżywienie rodziny, lecz właśnie dlatego, że nie będą mogli wtedy zapewnić swoim dzieciom należytego poziomu wykształcenia, finansować zajęć dodatkowych oraz rozwijać ich pasji.

Myślę, że karta rzeczywiście może ułatwić dysponowanie budżetem i w widoczny sposób wyrównać szanse dzieci z rodzin wielodzietnych z tymi, w których wychowuje się jedno lub dwoje dzieci, szczególnie w zakresie dostępności różnego rodzaju zajęć dodatkowych i spędzania czasu wolnego.

Zdj. duzarodzina.pl

Pokaż ten wpis światu